مدیر کلینیک حیوانات خانگی سینا و پزشک عمومی دامپزشکی گفت: پاسخ روشنی به این پرسش وجود ندارد و هیچ مدرکی مبنی اینکه حیوانات خانگی به این بیماری مبتلا بشوند به دست نیامده است.

به گزارش عصر دهیار، دکتر کمال حسنعلی زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در مورد کووید ۱۹ تستی در کلینک های دامپزشکی انجام نمی شود و بر اساس گزارشات معتبر جهانی چند مورد ابتلا گربه سانان  به کووید ۱۹ از طریق انسان گزارش شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون در جهان انتقال ویروس کرونا از حیوانات خانگی به انسان دیده نشده است ولی انتقال این ویروس از انسان به گربه سانان گزارش شده است.

حسنعلی زاده با بیان اینکه کووید ۱۹ بیماری مشترک بین انسان و حیوان نیست، اظهار کرد: با این حال  از آنجا که حیوانات می‌توانند بیماری‌های دیگری را به مردم منتقل کنند و انسان‌ها نیز می‌توانند بیماری‌ها را به حیوانات منتقل کنند، ضروری است که انسان‌ها همیشه ( قبل و بعد از تماس با حیوانات)، دستان خود را بشویند.

وی گفت: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت حیوانات  (OIE)، جامعه جهانی دامپزشکی (WVA) و جامعه جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک (WSAVA) بر اساس شواهد موجود، نگرانی زیادی در خصوص انتقال کووید- ۱۹ از حیوانات خانگی به انسان وجود ندارد.

پزشک عمومی دامپزشکی افزود: آنچه که اثبات شده  پاندمی ۱۹ – covid  در نتیجه انتقال از انسان به انسان بوده است و تاکنون شواهدی مبنی بر انتشار بیماری توسط حیوانات، وجود ندارد، همچنین مستندات کافی برای اثبات ابتلای سگ به کووید ۱۹ و  اینکه بتواند عامل بیماری را به حیوان دیگر یا انسان منتقل کند نیست.

وی تاکید کرد: تمامی افرادی که با حیوانات خانگی و گربه سانان حیات وحش در ارتباط هستند باید تدابیر بهداشتی لازم اندیشیده شود.