‎اعتراض مسالمت‌آمیزی که می‌توانست منجر به نتیجه بیشتر و اخذ حمایت‌های دوچندان از دولت شود با اغتشاش و تخریب به حاشیه کشیده شد تا حواشی بنزینی فراموش گردد و حفظ امنیت در رأس قرار گیرد.

اپیزودِ اولساعات پایانی ۲۳ آبان ماه صف پمپ بنزین‌ها یکی پس از دیگری طولانی‌تر می‌شود. گویا خبرهایی در راه است و تایید وتکذیب‌های یک سال اخیر درخصوص گرانی بنزین قرار است رنگ واقعیت به‌خود بگیرد. عقربه‌های ساعت روی ۲۴ بامداد می‌ایستد وخبری مهم فضای مجازی را در بر می‌گیرد،بنزین گران شد!”

اما واکنش‌ها به این خبر مثبت نیست، رسانه‌ها در گام اول از آغاز طرح سهمیه‌بندی بنزین در شب مبارک انتقاد می‌کنند و در گام بعدافزایش قیمت بنزین را در شرایط اقتصادی موجود فشاری مضاعف بر اقشار ضعیف جامعه تلقی می‌نمایند.

اپیزود دومهجمه‌ها به دولت سنگین است و کاربران فضای مجازی که گرانی بنزین را افزایش نرخ دیگر محصولات و کرایه‌ها تعبیرمی‌کنند حسابی از کوره در رفته‌اند! تصمیم سرانِ قوا برای اجرای طرحِ فوق در حاشیه قرار می‌گیرد و بحث جناحین پیرامونِ حاضرین درشورای هماهنگی و موافقت همه‌ی اعضاء آن داغ‌تر می‌شود. عده‌ای معتقدند افزایش قیمت بنزین با اصرارِ قوه‌ی مجریه صورت گرفته اماواقعیت چیز دیگری است و سرانِ قوا با همفکری به این تصمیم رسیده‌اند.

اپیزود سوماطلاعیه‌هایی در فضای مجازی در حال پخش است،ساعت ۱۰ صبح به نشانه‌ی اعتراض خودروهایتان را وسط خیابانخاموش کنید!” اما واکنش‌ها به این درخواست متفاوت است، گروهی از شهروندان از آن استقبال می‌کنند و عده‌ای دیگر این اقدام رابیهوده می‌نامند. حوالی ساعت ۱۰ صبح تصاویر و فیلم‌هایی از ایجاد ترافیک سنگین در برخی شهرها انتشار می‌یابد، تبریز هم جزوآن‌هاست و در یکی دو نقطه‌ی شهر چند خودرو پیش‌قراول شده‌اند و راه را بند آورده‌اند!

یک ساعت از ماجرا می‌گذرد و ترافیک در نقاط مرکزی شهر پایان می‌یابد. عده‌ای از اینکه اعتراض‌شان را با خاموش کردن خودرو وسطخیابان نشان داده‌اند خرسندند و برخی شهروندان به‌خاطر اینکه در ترافیک اجباری مانده‌اند تا معترض لقب بگیرند عصبانی‌اند!

اپیزود چهارمپیش‌بینی‌ها تحقق می‌یابد، آنانکه خواستار وقایع ۱۰ صبح شده‌اند شهروند عادی نیستند و قرار هم نیست با ایجاد ترافیکیک ساعته در شهر ارضاء شوند. خبرهای خوبی از میدان فهمیده‌ی تبریز و برخی نقاط سایر کلانشهرها به گوش نمی‌رسد، عده‌ایمطالبات مردمی را به حاشیه رانده‌اند و در این مسیر با مدیریت فضا و تهییج برخی جوانان درصدد ایجاد آشوب و ناامنی‌اند.

صحنه‌هایی از کتک‌کاری و سنگ‌اندازی به مامورین در فضای مجازی در حال پخش است و اضطراب و استرس را می‌شود در نگاهِبینندگان لمس کرد، دیری نمی‌گذرد که اینیستا و تلگرام می‌پرد! شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از تهییج مردم و سوءاستفاده ازمطالبات و عصبانیت بنزینی‌شان تصمیم گرفته است محدودیت‌های اینترنتی را اعمال کند.

اپیزود پنجممردم نگران‌اند و از آنجا که اینترنتی در دسترس نیست، اخبار خیابانی را از حاضرین در صحنه می‌شنوند اما نقلِ قول‌هامتفاوت است. اواخر بامداد همان روز خبر می‌رسد چند پمپ بنزین و بانک را تخریب و به اتوبوسِ شرکت اتوبوسرانی تبریز هم رحمنکرده‌اند! تخریب‌های بی‌هدف و کور شهروندان را عصبانی کرده است و آنان حال بیش از آنکه نگران روزگار بنزین سهمیه‌ای و آزادِ ۳هزار تومانی باشند، دلواپسِ امنیتی‌اند که مختل شده است!

اپیزود ششمدومین روز پساگرانی بنزین فرا می‌رسد، برخی نمایندگان مجلس از لغو طرح سهمیه‌بندی سخن می‌گویند اما گروهی دیگراز نمایندگان این اقدام را کاملاً قانونی عنوان و ناشی از اختیاراتی می‌دانند که خودِ مجلس به دولت داده است. ساعاتی می‌گذرد وواکنش رهبر انقلاب به تصمیم سران قوا منتشر می‌شود اما از آنجا که فضای مجازی در دسترس نیست بیشتر شهروندان از طریقبخش‌های خبری رسانه ملی از جزئیات آن مطلع می‌شوند. رهبر انقلاب با حمایت از سران قوا این تصمیم را کارشناسی‌ شده می‌نامند وبا اشاره به اعتراضات احتمالی، خواهان توجه به معیشت ملت می‌شوند.

اپیزود هفتم۲۶ آبان ماه تبریز آرام است،‌ بزن و بکوب‌‌های کمتر از هزار نفره با عدم همراهی مردم نتیجه‌ای درپی نداشته است. عواملاصلی اغتشاشات دستگیر شده‌اند و شهروندان ناراضی از اوضاعِ اقتصادی و گرانی بنزین راهِ بهبود معیشت‌شان را در ناامنینمی‌بینند.

حال نوبت مسئولان است که در فضایی آرام و مسالمت‌آمیز به اعتراضات به‌حقِ مردم پاسخ دهند! آنان وعده می‌دهند قیمت جدید بنزین برسایر محصولات تاثیری نمی‌گذارد و برای تضمینِ حرف‌شان نظارت و بازرسی‌ها را افزایش می‌دهند. شوکِ افزایش قیمت بنزین همانندگرانی دلار! بازار را زیاد ملتهب نمی‌کند اما علی‌رغم تلاش مسئولین در افزایش قیمت برخی کالاها چندان هم بی‌تاثیر نیست.