مشارکت روستاییان اصل ضروری در روند توسعه روستایی است
مشارکت روستاییان اصل ضروری در روند توسعه روستایی است

استاندار آذربایجان شرقی در پیامی به مناسبت 14 تیر، سالروز تصویب قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاها و روز دهیاری، جلب مشارکت مردم و اهالی روستاها را در روند توسعه روستایی استان ضروری دانست و از تلاش‌های صادقانه دهیاران و تمام تلاشگران این عرصه در استان قدردانی کرد.

متن پیام دکتر محمدرضا پورمحمدی به این شرح است:

روستاها و روستاییان عزیز، توانایی‌ها و قابلیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف توسعه دارند و شناخت، حمایت و مدیریت مزیت‌های ارزشمند آنان می‌تواند نقش موثری در ارتقای شاخص‌های توسعه پایدار ملی داشته باشد.

تدوین برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی كشور و پیش‌بینی اقدامات اساسی در جهت محرومیت‌زدایی، توسعه و آبادانی روستاها و ارتقای كیفیت زندگی روستاییان، نشان از نگرش مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بخصوص مسئولان استانی در جهت توسعه پایدار و كاهش محرومیت در مناطق روستایی است.

تأسیس دهیاری در بیش از ۳۷ هزار روستا در كشور و نزدیک به دو هزار روستا در آذربایجان شرقی، گواه بر عزم راسخ دولتمردان در حمایت و پشتیبانی از روستاییان و توسعه پایدار روستاهاست.

تقویت و کارآمدسازی دهیاری‌ها به عنوان نهادهای عمومی از طریق واگذاری وظایف اساسی به نیروی انسانی خلاق و پویا و بهره‌گیری از سازمان‌های مردم‌نهاد و مشارکت‌های اجتماعی، باعث ارتقای کیفیت خدمات روستایی شده و به یقین، رضایت‌مندی روستاییان عزیز را به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر با فعالیت ۱۷۲۶ شورای اسلامی روستایی به عنوان سیاست‌گذار و تصویب‌کننده برنامه‌های عمرانی و خدماتی روستایی، نقش اساسی در جهت رسیدن به این هدف ایفا می‌کنند.

خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی، ارتباطات و تعاملات بسیار خوبی بین اعضای شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران وجود دارد؛ بخصوص که اگر با مشارکت و تعاون روستاییان توام باشد نتیجه مطلوب‌تری را در پی خواهد داشت، چرا که رشد و توسعه روستایی ارتباطی تنگاتنگ با مشارکت روستاییان دارد و ارتقای کیفیت تصمیم‌گیری برای مناطق روستایی را به دنبال خواهد داشت.

اینجانب ضمن پاسداشت و تبریک چهاردهم تیرماه که به عنوان روز دهیاری در تقویم جمهوری اسلامی ایران نام‌گذاری شده است، از خدمات و تلاش‌های صادقانه و بی‌دریغ مدیران روستایی، کارکنان خدوم دهیاری‌ها و تمامی تلاشگران عرصه توسعه روستایی استان بخصوص فعالیت‌های شبانه‌روزی و ارزنده آنان در مدیریت بیماری کرونا، قدردانی کرده و از خداوند منان برای همه عزیزان آرزوی توفیقات روزافزون در دست‌یابی به اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی و فراهم کردن زمینه‌های همدلی و مشارکت همه‌جانبه مردم در پیشبرد و تحقق درآمدهای پایدار و ارتقای معیشت عمومی مسألت می‌کنم.