فعالیت ۹۰‌درصدی بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری بخش خصوصی
فعالیت ۹۰‌درصدی بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری بخش خصوصی

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، آذربایجان شرقی گفت: ۹۰‌درصد فعالیت بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام گرفته است و به عنوان استان شاخص در این زمینه در سطح کشور محسوب می شویم.

 حبیب امین زاده امروز در نشست مشترک رئیس سازمان صمت استان با معاونین و مدیران وزارت صنعت ، معدن وتجارت برعملیاتی شدن محورهای هفت گانه وزارت در سال جهش تولید را سرآمد منطقه و کشور در صنعت قطعه سازی دانست و اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های تولید قطعات خودرو در کشور است و تعداد قطعه سازان استان حدود ۶۰۰ واحد با اشتغالزایی افزون بر ۲۵ هزار نفر است که ظرفیت تولید ۷۰ درصد قطعات مورد نیاز خودرو را داراست و عنوان اولی کشور در سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت خودروسازی را به خود اختصاص داده است .

وی گفت: بازگردانی به چرخه تولید و ادامه فعالیت تعداد۱۲ واحد تولیدی با تغییر مدیریت پروانه بهره برداری آنها ، بازدید از ۱۳۰ واحد و طرح صنعتی در استان در دو ماهه سال جهش تولید ، پایش و رصد سرمایه گذاری بیش۱۷۰۰ طرح در دست اجرا در استان و تهیه گزارش پیشرفت فیزیکی از جوازهای تاسیس درحال اجرا در استان و هدفگذاری راه اندازی بیش از ۵۰۰ طرح تا پایان سال تنها بخشی از رئوس برنامه های سازمان صمت استان در سال جهش تولید است .

امین زاده استمهال بدهی ۲۴ واحد تولیدی استان به میزان۷۵ میلیارد تومان در راستای صیانت از اشتغال و جلوگیری از تعطیلی واحدها، اعطای معافیت گمرکی واردات ماشین آلات خط تولید و تکنولوژی ماده ۱۱۹ به تعداد ۳۹ فقره به ارزش ۱۷ میلیون دلار ، تشکیل مستمر و منظم جلسات گارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پیگیری دقیق اجرای مصوبات کارگروه و معرفی تعداد ۲۶ واحد تولیدی استان به منظور خرید بی واسطه مواد اولیه از بورس در دو ماهه سال جاری در راستای تامین مواد اولیه پایدار برای واحدهای تولیدی را به عنوان بخشی از اقدامات حمایتی سازمان صمت استان یاد کرد .

رییس سازمان صنعت، ‌معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت : سرمایه گذاری بخش خصوصی در مقاطع فولادی، تولید و صادرات لوازم خانگی، شیرینی و شکلات کشور ، صنعت چرم و کفش و پیشگامی در صنعت مس و شیشه کشور تنها بخشی از دستاوردهای صنعتی استان آذربایجان شرقی در دهه های گذشته محسوب می شود.

وی ادامه داد: ۹۰‌درصد فعالیت بخش صنعت آذربایجان شرقی با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام گرفته است و به عنوان استان شاخص در این زمینه در سطح کشور محسوب می شویم.

امین زاده جذب سرمایه گذاری در دو ماهه اول سال جهش تولید از طریق صدور ۲۳۰ فقره جواز تأسیس ایجادی برای شروع سرمایه گذاری در داخل شهرک های صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری ۳۰۰۰میلیارد تومان و اشتغال ۶۰۰۰ نفر را نشان دهنده علاقه مندی سرمایه گذاران به بخش صنعت استان دانست .

رئیس سازمان صمت استان از کسب رتبه اول استان در صدور جواز توسعه ای درکشور در دو ماهه سال جاری خبر داد و افزود : حمایت و توسعه سرمایه گذاری های موجود با صدور۲۵فقره جواز توسعه ای برای افزایش ظرفیت و تنوع محصولات تولیدی واحدهای صنعتی با پیش بینی افزایش سرمایه گذاری ۲۱۵میلیارد تومان و افزایش اشتغال ۴۰۰نفر از دیگر اقدامات سازمان دراین حوزه می باشد .

حبیب امین زاده در پایان با تأکید بر رویکرد سازمان در پیگیری محورهای هفت گانه وزارت صمت افزود : تکمیل زنجیره ارزش فولاد و توسعه بازار های خارجی به عنوان یکی از برنامه های محوری استان در سال جهش تولید می باشد . وی صنایع غذایی از جمله شیرینی و شکلات را از دیگر صنایع دارای ظرفیت استان برشمرد که با حمایتهای لازم برای توسعه بازارهای خارجی می توان زمینه رونق این صنعت و ایجاد اشتغال را شاهد بود.

 معاون امورصنایع وزارت صمت ضمن اشاره به برنامه های حمایتی وزارت صمت در تولید و تعمیق ساخت داخل و استقلال صنعتی برافزایش خود اتکایی صنعتی و توسعه صادرات صنعتی بویژه در استان ها تاکید کرد و گفت: ظرفیت های منطقه ای و بومی در استان ها بویژه درسال جهش تولید از مهمترین مواردی است که باید موردتوجه مدیران سازمان های صمت استان قرار گرفته و با تراز تجاری مثبت درحوزه صنایع ، بالندگی اقتصاد صنعتی کشور را شاهد باشیم.

مهدی صادقی نیارکی پایش وضعیت تولید، صادرات و تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع راهبردی در بازه زمانی کوتاه مدت را یکی از برنامه های مهم وزارت صمت در سال جاری اعلام کرد و افزود: مکانیزی با همکاری معاونت طرح و برنامه ، سازمان توسعه تجارت و معاونت امور معدنی برای رصد وضعیت۴۴ کالای منتخب صنعتی و معدنی در نظر گرفته شده است و مقررشد وضعیت هر زنجیره با رویکرد تامین مواد اولیه ، افزایش ظرفیت تولید مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/