عدم صادرات محصولات کشاورزی به‌دنبال کرونا
عدم صادرات محصولات کشاورزی به‌دنبال کرونا

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: پایش و رصد مزارع غلات نسبت به تشخیص آفات و شناسایی بیماری‌ها، به‌خصوص مزارع گندم استان باید با حساسیت ویژه‌ای انجام شود.

به گزارش عصر دهیار، اکبر فتحی امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیران جهادکشاورزی استان اظهار داشت: اگر پایش و رصد مزارع نسبت به تشخیص آفات و شناسایی بیماری‌ها به‌درستی و به‌موقع صورت پذیرد شاهد افزایش عملکرد در واحد سطح خواهیم بود.

وی با اشاره به وجود آفت سنک بذرخوار کلزا در مزارع این محصول در سال ۹۸، ادامه داد: به‌منظور آمادگی برای مدیریت سنک کلزا، پایش مرتب مزارع کلزا به‌ویژه همزمان با رسیدن غلاف‌ها برای اطلاع از وجود آن ضرورت دارد.

فتحی با تاکید بر اینکه محلول پاشی مزارع آلوده کلزا همچنین مزارع همجوار برای جلوگیری از صدمه سنک بذرخوار کلزا ضروری است، متذکر شد: با توجه به رطوبت نسبی هوا و بارش‌های مناسب در بسیاری از مناطق مزارع گندم آذربایجان‌شرقی در سال‌جاری، احتمال شیوع بیماری زنگ در برخی مناطق شمال‌غرب استان بالا بوده به همین خاطر به کارشناسان کشاورزی توصیه می‌شود که مزارع گندم را پایش کرده و در صورت مشاهده زنگ زرد و سایر عوامل خسارت‌زا به کشاورزان راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، گفت: در گذشته ترکیب سنی و تحصیلی کشاورزان و بهره‌برداران کشاورزی از ترکیب نامناسبی برخوردار بود ولی در حال حاضر با انتقال یافته‌های نوین کشاورزی به جامعه هدف یعنی جامعه کشاورزی و بهره‌برداری از علوم و دانش روز، مهاجرت معکوس از شهرها به روستاهای استان اتفاق می‌افتد و قشر جوان جامعه رغبت زیادی نسبت به انجام فعالیت‌های کشاورزی از خود نشان می‌دهند.

وی از راه‌اندازی رادیوی اینترنتی توسط مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مراغه تمجید نمود و اضافه کرد: شیوه‌های ترویجی سال‌های گذشته جوابگوی نیازهای فعلی جامعه هدف نمی‌باشد، تشکیل گروه‌های مختلف در فضای مجازی توسط کشاورزان و بیان موضوعات و آموزش‌های ترویجی و تبادل نظر اعضای این گروه‌ها با یکدیگر می‌تواند به‌عنوان یکی از شیوه‌های نوین و کاربردی آموزش‌های ترویجی مورد توجه قرار گیرد.

فتحی بیان داشت: سال ۹۹ برای بخش کشاورزی سال سخت و دشواری است، امسال به واسطه کرونا اکثر کشورهای جهان تصمیم گرفته‌اند که محصولات کشاورزی خود را صادر نکنند، از این‌رو برای تهیه و تامین محصولات موردنیاز خود باید به تولیدات داخلی توجه ویژه‌ای انجام شود.

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در بعضی از مناطق استان مانند شهرستان خداآفرین به فصل برداشت گندم نزدیک می‌شویم ولی در سایر مناطق جهت افزایش عملکرد در واحد سطح، ظرفیت مناسب و لازم وجود دارد، باید از این ظرفیت‌ها به نحو احسن و مطلوب بهره‌برداری گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با تاکید بر حساسیت موضوع برداشت محصولات کشاورزی در سال‌جاری با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان واردات محصولات زراعی از خارج بیان داشت: تست و معاینات فنی دستگاه‌‌های کمباین جهت جلوگیری از ریزش و هدررفت محصول در حین برداشت نقش بسزایی ایفا می‌کند.

فتحی ادامه داد: اگر خرید تضمینی محصول گندم به‌درستی هدف‌گذاری شده و از ملزومات لازم ازجمله استفاده از ظرفیت فرمانداری‌ها، دهیاری‌ها و مراکز خرید به نحو مطلوب استفاده گردد، پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۹ بیش از ۶۰۰ هزار تن محصول گندم از گندمکاران استان آذربایجان‌شرقی خریداری شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تاکید کرد: طرح یاوران تولید دارای شیوه‌نامه و دستورالعمل خاص می‌باشد و برابر شیوه‌نامه طرح یاوران تولید، مدیران شهرستان می‌توانند پیشنهادات و نظرات خود را نسبت به اجرای هرچه بهتر این طرح در کارگروه مربوطه ارائه کنند.