سیل ۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی آذربایجان را از بین برد
سیل ۱۰ هزار تن محصولات کشاورزی آذربایجان را از بین برد

رئیس جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: بیش از 10 هزار و 885 تن از محصولات کشاورزی استان در اثر جاری شدن سیل از بین رفت.

به گزارش عصر دهیار، اکبر فتحی در حاشیه جلسه گروه کاری آب و کشاورزی و اقتصاد مقاومتی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: بخش کشاورزی همیشه متاثر از عوامل طبیعی و غیرطبیعی است، این بخش از عوامل مختلفی منجمله سیل، تگرگ، سرما و زلزله آسیب می بیند.

وی ادامه داد: کشور ایران جزو کشورهای آسیب پذیر در این حوزه می باشد و استان ما نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد، در اواخر تیرماه سالجاری سیل ناشی از بارندگی های شدید در شهرستانهای چاراویماق، سراب، شبستر، مراغه، مرند، هشترود و هوراند؛ به ۱۰ هزار و ۸۸۵ تن از تولیدات بخش های زراعت، باغات، دام و طیور و آب و خاک خسارات عمده ای وارد کرد.

فتحی گفت: طبق برآورد به عمل آمده توسط همکاران و کارگروه حوادث غیرمترقبه مدیریت جهادکشاورزی شهرستانها و فرمانداران، میزان این خسارات بیش از ۵۸۷ میلیارد ریال برآورد شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزود: جاری شدن سیل در چهار هزار و هشت هکتار از مزارع زراعی، دو هزار و ۸۹۶ تن از محصولات زراعی را دچار حادثه نمود و ۷۶ میلیارد ریال به بخش زراعت استان خسارت وارد کرد.

وی در ادامه گفت: حادثه سیل در روزهای پایانی تیرماه سالجاری، هفت هزار و ۹۹۰ تن از محصولات باغی استان در دو هزار و ۷۹۲ هکتار از باغات استان را دچار خسارت ۴۲۴ میلیاردی کرد و از بین برد.

 فتحی با اشاره به اینکه سیل اخیر، ۷ میلیارد ریال به بخش دام و طیور و آبزیان استان آذربایجان شرقی در دو شهرستان  چاراویماق و سراب خسارت وارد کرده است، اضافه کرد: طبق برآورد کارشناسان ۳۲۶ هکتار از پروژه های آب و خاک استان در اثر بارش های سیل آسای روزهای پایانی اولین ماه تابستان سال ۹۹، متحمل ۸۰ میلیارد ریال خسارت شده اند.

وی این میزان خسارت را برآوردهای اولیه کارشناسان در مدیریت های جهادکشاورزی شهرستانها اعلام کرد و خاطر نشان کرد برآورد نهایی از میزان دقیق خسارت پس از بررسی های بیشتر اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/