رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی: در رابطه اجرای قانون جامع حدنگار در استان توفیقات بسیار خوبی داشته ایم به طوری که یک میلیون و 400 هزارهکتار از اراضی دولتی در استان تثبیت مالکیت شده است

به گزارش عصر دهیار به نقل از روابط عمومی دادگستری استان آذربایجان شرقی موسی خلیل الهی در مراسم تحویل اسناد اراضی کشاورزی، با بیان اینکه در راستای حفاظت از حقوق عامه بحث عملیاتی کردن قانون جامع حدنگار یکی از مباحثی بوده که مورد تاکید رئیس محترم قوه قضائیه بوده و دستورات آن را به همه استان ها ابلاغ کرده اند، اظهار داشت: بخشی از اراضی و اموال دولتی به دلیل نبود اسناد و مشخص نبودن حدود در معرض تضییع بوده و این موضوع زمینه را برای سوء استفاده عده ای زمین خوار خواسته یا ناخواسته فراهم میکند.

وی افزود: اجرای دقیق قانون جامع حدنگار زمینه ساز تثبیت حقوق و مالکیت دولت و هم تثبیت کننده حقوق اشخاص بوده و برای حفظ حقوق دولت چاره ای جز اجرای صحیح این قانون نداریم.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی ادامه داد: هرچند اقدامات لازم برای برخورد با افراد سودجو انجام می شود، اما این مساله هزینه بالایی را بر سیستم قضایی تحمیل می کند، به همین دلیل باید به منظور پیشگیری از حیف و میل اموال دولتی این قانون را به نحو احسن اجرا کنیم.

وی بیان کرد: خوشبختانه در این رابطه توفیقات بسیار خوبی در استان داشته ایم به طوری که یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی دولتی در استان تثبیت مالکیت شده و از این میزان یک میلیون و یکصد هزار هکتار از طی سال جاری به تثبیت رسیده است.

خلیل الهی با بیان اینکه بخشی از دعاوی وارده به دستگاه قضایی که بین روستاییان مطرح بوده مربوط به مشخص نبودن حدود و ثغور اراضی است، ادامه داد: بر همین اساس برای حل مشکلات و تثبیت حقوق مردم و کاهش ورود دعاوی به دستگاه قضایی باید قانون جامع حدنگار اجرا شود.

در پایان این مراسم به صورت نمادین اسناد اراضی زراعی تعدادی از روستائیان شهرستان ملکان تحویل روستائیان داده شد.