به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوعی با عنوان «لزوم تسهیل صدور مجوزهای کسب ‌و کار و پشتیبانی از تولید ملی» خواستار پیگیری این موضوع شدند. در این مورد، محمدرضا انبیائی، دبیرکل انجمن مدیریت کسب و کار ایران اظهار داشت: با نامگذاری سال ۱۴۰۰ حول محور تولید، پشتیبانی و […]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، برخی مخاطبان سامانه «فارس من» با ثبت موضوعی با عنوان «لزوم تسهیل صدور مجوزهای کسب ‌و کار و پشتیبانی از تولید ملی» خواستار پیگیری این موضوع شدند.

در این مورد، محمدرضا انبیائی، دبیرکل انجمن مدیریت کسب و کار ایران اظهار داشت: با نامگذاری سال ۱۴۰۰ حول محور تولید، پشتیبانی و مانع زدایی بیشتر بنگاه‌های بخش خصوصی انتظار دارند، مانع زدایی‌ها به صورت جدی دنبال و مرتفع شود.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین و موثرترین راهکارهای بهبود محیط کسب و کار، تسهیل و تسریع فرآیندهای صدور مجوزهای کسب و کار است. در ایران نیز نظام پیچیده صدور مجوزها، هزینه‌های کسب و کارها ناشی از بار مقرراتی را افزایش داده است و همچنین قوانین دست و پاگیر و مزاحم در حوزه کسب و کار و ثبت مجوزها در مجلس باید مورد بازنگری قرار بگیرد و قوانین جدید باید با فوریت به تصویب برسد.

انبیائی افزود: آغاز کسب و کارها در ایران همواره با دست اندازهای مختلفی روبرو بوده که مهم‌ترین آن مربوط به زمان‌بر بودن دریافت مجوزها است.

وی با بیان اینکه مبارزه با فساد اقتصادی در تمام دستگاه‌های کشور باید جدی گرفته شود، افزود: باید با رانت، فساد اقتصادی و ویژه خواری مبارزه شود تا تولیدکنندگان، صاحبان شرکت ها، صنایع، تجار و بازرگانان به فضای کسب و کار داخل کشور دلگرم شوند، چرا که این دلگرمی موجب جهش تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: معتقدیم بسیاری از مدیران کسب و کارهای کشور حتی از بیان مشکلاتشان ناامید شده‌اند، اما باید تلاش جدی همه دست اندرکاران برای بازگشت انگیزه به کارآفرینان باید در دستور کار قرار گیرد.

همکار بانک جهانی در فضای کسب و کار ایران خاطرنشان کرد: در  گزارش ۲۰۲۰ شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی که منتشر شد، ایران با کسب امتیاز ٥٨.٥، با یک رتبه صعود به رتبه ۱۲۷ دست یافته است. رتبه ایران در سال ۲۰۱۹ نیز ۱۲۸ و امتیاز ثبت شده در این شاخص، ۵۶.۹۸ بود. 

وی تصریح کرد: شاخص سهولت کسب و کار، یکی از شاخص های بین المللی است که بر اساس آن، بانک جهانی، سالانه ۱۹۰ کشور جهان را با ۱۰ نماگرِ “شروع کسب و کار”، “اخذ مجوز ساخت و ساز”، “ثبت مالکیت”، “اخذ مالیات”، “تجارت فرامرزی”، “دسترسی به اخذ اعتبار”، “ورشکستگی و پرداخت دیون”، “حمایت از سهامداران خرد” و “اجرای قراردادها” مورد ارزیابی قرار داده و طبق امتیازات مکتسبه، کشورها را رتبه بندی می‌کند.

انتهای پیام/ب