محمدباقر بی پروا در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: سرمازدگی از عوامل خسارت زا در محصولات کشاورزی و باغات به شمار می‌آید که بایستی با روش‌های پیشگیرانه، آن را به حداقل کاهش دهیم. به گزارش ایسنا، وی ضمن تشریح راهکارهای مقابله با سرمازدگی باغات در استان ادامه داد: روش‌های مقابله با سرمازدگی به دو دسته تقسیم می‌شوند که بخش اول شامل اقداماتی است که […]

محمدباقر بی پروا در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: سرمازدگی از عوامل خسارت زا در محصولات کشاورزی و باغات به شمار می‌آید که بایستی با روش‌های پیشگیرانه، آن را به حداقل کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، وی ضمن تشریح راهکارهای مقابله با سرمازدگی باغات در استان ادامه داد: روش‌های مقابله با سرمازدگی به دو دسته تقسیم می‌شوند که بخش اول شامل اقداماتی است که پیش از فرا رسیدن شب‌های یخبندان بایستی انجام گیرند که انتخاب مکان مناسب کاشت گیاه از مهمترین روش‌های مقابله با سرمازدگی، نیز در این مرحله قرار دارد

وی متذکر شد: انتخاب مکان مناسب به عواملی مانند شکل زمین، شیب، بافت خاک، جهت باد و … بستگی دارد و خطر یخبندان نیز در دامنه‌های جنوبی کمتر از دامنه‌های شمالی است.

بی پروا با بیان این‌که هر چه عمق خاک بیشتر باشد، توانایی جذب گرمای بیشتری را دارد، افزود: خاک‌های تیره رنگ، قدرت بیشتری در جذب اشعه‌های خورشید دارند و نسبت به خاک‌های روشن دیرتر سرد می‌شوند.

وی با بیان این‌که استفاده از ارقامی که در مرحله گلدهی، تحمل بیشتری نسبت به سرما دارند، یک اقدام بسیار مهم تلقی می‌شود، گفت: برخی ارقام دیرتر به گل می‌روند و سرمای بهاره را پشت سر می‌گذارند.

وی با اشاره به انتخاب پایه مناسب جهت مقابله با سرمازدگی احتمالی باغات، افزود: پیوند زدن بر روی پایه‌های مقاوم به سرما می‌تواند بسیار مفید باشد، هم‌چنین استفاده از کود ازته در مناطق سردسیر در فصل پاییز نیز توصیه نمی‌شود در حالی که مصرف کود پتاسه و کودهای حیوانی باعث ایجاد گرما و کاهش خطر سرمازدگی می‌شوند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان این‌که احداث بادشکن و موانع فیزیکی مانند دیوار از ورود هوای سرد به باغ جلوگیری می‌کند، گفت: هرس زودهنگام در مناطق سردسیر و قبل از شروع سرما، آسیب فراوانی به درخت می‌رساند لذا در این مواقع بایستی هرس را به پس از رفع خطر سرمازدگی به تعویق انداخت.

وی با بیان این‌که بخش دوم اقدامات مقابله با سرمازدگی در شب‌های یخبندان انجام می‌شود، ادامه داد: استفاده از وسایلی مانند بخاری جهت گرم کردن موقت محیط سودمند است که در مکان‌های پست و بلند، بخاری‌هایی در بخش پست می‌گذارند تا حرارت به سمت بالا حرکت کند و محیط را گرم کند.

وی گفت: آبیاری بارانی گیاهان از روش‌های حفاظت گیاهان در مقابل سرما و یخبندان است و این روش در مورد گیاهان یکساله و گیاهان دائم مانند درختان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش آب بر روی شاخه و برگ نباتات یخ می‌زند و هر گرم آب در حال یخ زدن حدود ۸۰ کالری گرما آزاد می‌کند که باعث حفاظت گیاه از سرما شده و تا زمانی که مخلوط آب و یخ روی شاخ و برگ گیاه باشد، درجه حرارت مساوی صفر است که در نتیجه دماهای زیر صفر به گیاهان آسیب نمی‌رساند.

بی پروا غرقابی کردن از روش‌های قدیمی مقابله با سرمازدگی باغات دانست و بیان کرد: آب آبیاری، درجه حرارت بالاتری از باغ دارد و از کاهش درجه حرارت سطح زمین جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: پوشش درختان نیز یکی دیگر از اقدامات جهت مقابله با سرمازدگی احتمالی باغات بوده و در این روش درختچه‌ها و نهال‌‍های جوان را توسط شاخ و برگ درختان پوشش می‌دهند؛ هم‌چنین در این راستا می‌توان درختان را به وسیله پلاستیک پوشش داد.

وی با بیان این‌که استفاده از مه پاش و ایجاد مه در محیط، می‌تواند از کاهش دمای محیط جلوگیری کند، با آرزوی سالی پربار برای کشاورزان اظهار امیدواری کرد تا با راهکارهای مطرح شده هیچ کشاورزی از سرمازدگی متضرر نشود.

انتهای پیام