رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی گفت: تا به امروز 216 زندانی جرایم مالی غیر عمد با بدهی 95 میلیارد تومان آزاد شده و به آغوش خانواده بازگشته اند که از این میزان 70 میلیارد تومان از طریق اعسار به تقسیط تامین شده است.

به گزارش عصر دهیار به نقل از  روابط عمومی دادگستری استان آذربایجان شرقی، موسی خلیل الهی در نشست هیئت امنای ستاد دیه استان آذربایجان شرقی، با اشاره به سیاست های تحولی قوه قضائیه در راستای حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری زندان ها، اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی دستگاه قضایی رسیدگی به وضعیت زندانیان بوده چرا که آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد در راستای کاهش آسیب های اجتماعی تأثیر بسزایی دارد.
وی افزود: در راستای آزادی زندانیان غیر عمد و بازگشت آنها به آغوش خانواده، ستاد دیه استان همراه دستگاه قضایی بوده و نقش بسیار مؤثری در این خصوص ایفا کرده است.
رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه به لحاظ کمک‌های نقدی برای آزادسازی زندانیان غیرعمد، آذربایجان شرقی جزوه سه استان برتر کشور است اضافه کرد: تا به امروز ۲۱۶ زندانی جرایم مالی غیرعمد با بدهی ۹۵ میلیارد تومان آزاد شده و به آغوش خانواده بازگشته اند که از این میزان ۷۰ میلیارد تومان از طریق اعسار به تقسیط و بخشی دیگر از طریق کمک های بلاعوض و ارائه تسهیلات تأمین شده و ۱۴ نفر از طریق شاکیان آزاد شده اند.
وی با تأکید بر بهره مندی از ظرفیت خیرین در راستای آزادسازی زندانیان، بیان کرد: خوشبختانه مردم آذربایجان شرقی در راستای انجام امور خیر زبانزد عام و خاص بوده اند و به لحاظ وجود خیران بزرگ دارای ظرفیت بزرگی هستند که نباید از آن غافل شد.
خلیل الهی ادامه داد: یکی از سنت های حسنه ای که در کنار دیگر اقدامات خیرین در بین مردم استان پایه گذاری شده صرف هزینه مراسم متوفیان توسط خانواده هایشان برای آزاد سازی زندانیان بوده که طی ۲ سال گذشته ۳۰۰ زندانی از طریق کمک های اهدایی ۸۰۲ نفر از خانواده متوفیان آزاد شده اند.
طی این نشست که با حضور اعضای هیئت امنای ستاد دیه استان برگزار شد تعدادی از پرونده های زندانیان جرایم مالی غیرعمد مورد بررسی قرار گرفت.