آتش سوزی در اراضی حفاظت شده ارسباران همچنان ادامه دارد
آتش سوزی در اراضی حفاظت شده ارسباران همچنان ادامه دارد

فرماندار خداآفرین گفت: آتش‌سوزی ۳۰۰هکتار از پوشش گیاهی، مرتعی، مشجر و نیمه مشجر این شهرستان در محدوده روستاهای مرداناقم، کلوانق و خانقاه در محدوده حفاظت شده ارسباران که از روز یکشنبه شروع شده است همچنان ادامه دارد و بطور کامل مهار نشده است.

به گزارش عصر دهیار، علی امیری راد  افزود: این حادثه آتش سوزی با تلاش اعضای مدیریت بحران شهرستان، منابع طبیعی و عوامل منطقه آزادارس و نیروهای بومی و محلی روز دوشنبه مهار شد ولی به دلیل شدت وزش باد دوباره این آتش شعله ور شد.

وی گفت: تا کنون به دلیل صعب العبور بودن منطقه آتش بطور کامل مهار نشده است و تلاش ها همچنان برای مهار ادامه دارد.

رییس شورای مدیریت بحران شهرستان خداآفرین با اعلام اینکه از ابتدای شروع آتش سوزی تمامی اعضای مدیریت بحران شهرستان، عوامل منطقه آزادارس و نیروهای بومی و محلی در محل حاضر بوده و برای اطفاء حریق با تمام امکانات تلاش کردند، افزود: علت آتش سوزی نامعلوم است و توسط مدیریت بحران شهرستان، نیروه های امنیتی و قضایی در دست بررسی است.

جنگل‌های ارسباران نیز با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در شمالی ترین نقطه استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان بشمار می‌آید.

جنگل‌های ارسباران، صرف نظر از جاذبه‌های شکارگاهی، اقتصادی، اجتماعی‌ و فرهنگی به دلیل وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب، چشم‌اندازهای بکر و وسیع، گنجینه منحصر به فردی از منابع محیط زیستی را در جغرافیای شمال‌غربی کشور ایجاد کرده است.

نکته قابل تأمل دیگر در این خصوص اینکه، اهمیت منطقه ارسباران تنها به دلیل ویژگی‌های خاص اکوتوریسم، اکولوژیکی و توان‌های زیست محیطی آن نبوده، بلکه میراث تاریخی و فرهنگی این منطقه نیز از زمان‌های گذشته مورد توجه دوستداران این منطقه و جهان بوده، به طوری که هر ساله هزاران گردشگر و محقق را به این منطقه جذب می‌کند.

جنگل‌های ارسباران از سوی یونسکو به عنوان منطقه‌ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شده، ولی با این وجود هر ساله به دلایل مختلف از جمله بی‌توجهی مردم و مسؤولان، نبود امکانات و تجهیزات لازم روز به روز از وسعت این جنگل‌ها کم می شود.

افزون بر آنچه گفته شد، جنگل‌های ارسباران، از جمله یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

خداآفرین در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی بین رشته کوههای جنگلی قره داغ و رشته کوههای قفقاز واقع شده است این منطقه از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان محدود است و از غرببه شهرستان جلفا و از شرق به استان اردبیل محدود می باشد.

  • منبع خبر : ایرنا