به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تعلل ۷ ساله دولت روحانی در تکمیل پروژه مسکن مهر سبب شده تا مشکلات گسترده‌ای برای متقاضیان این واحدهای مسکونی پدید بیاید. عمده مشکلات به وجود آمده در زمینه تاخیر تحویل واحدهای مسکونی مرتبط با ۳۰۰ هزار پروژه مسکن واقع در شهرهای جدید از ۴٫۲ میلیون مسکن ساخته شده […]

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تعلل ۷ ساله دولت روحانی در تکمیل پروژه مسکن مهر سبب شده تا مشکلات گسترده‌ای برای متقاضیان این واحدهای مسکونی پدید بیاید.

عمده مشکلات به وجود آمده در زمینه تاخیر تحویل واحدهای مسکونی مرتبط با ۳۰۰ هزار پروژه مسکن واقع در شهرهای جدید از ۴٫۲ میلیون مسکن ساخته شده طرح مسکن مهر است.

*فاز ۸ پردیس و واحدهای مسکن مهری که تکمیل نمی‌شود

در این بین دردسر متقاضیان مسکن مهر شهر جدید پردیس، بیشتر از متقاضیان سایر شهرها بوده است. به عنوان مثال جمعی از متقاضیان پروژه صفه A در شهر جدید پردیس در تماس با خبرگزاری فارس اعلام کردند با گذشت یک دهه انتظار برای تکمیل و تحویل واحدهایشان در فاز ۸ شهر جدید پردیس، این پروژه با ۸۵ درصد پیشرفت متوقف مانده و کسی پاسخگوی مشکلات آنان نیست.

به گفته این متقاضیان مسکن مهر، ثبت نام پروژه های صفه در سال ۸۸ انجام شده و موعد تحویل واحدها سال ۹۲ بوده است، اما با گذشت یک دهه و ورود به سال ۱۴۰۰ ، از یک سال قبل پروژه با پیشرفت ۸۵ درصدی تقریبا متوقف مانده است و پیمانکار عملا هیچ اقدام موثری برای تکمیل واحدها و تحویل آنها به مردم نمی‌کند.

بر این مبنا تعداد نیروهای فعال در کل پروژه ۱۷۰ واحدی صفه A در زمان فعالیت و ساخت و ساز از ۲۵ نفر فراتر نمی رود و این در حالی است که اجرای عملیاتی عمرانی در همین سطح نیز اغلب به بهانه مشکل تامین مالی عملا متوقف است.

این در حالی است که طولانی شدن زمان احداث پروژه در طول قریب به ۱۰ سال، سبب استهلاک واحد های نیمه کاره شده است به گونه ای که برخی واحدها به دلیل وجود رطوبت در بخش سقف و دیوارها پیش از تحویل نیازمند تعمیر و ترمیم هستند.

به گفته این گروه از متقاضیان مسکن مهر، پیمانکار پروژه صفه A طی ۳ صورتجلسه، برای تحویل بلوک ها در آذر، دی، و اسفندماه متعهد شده است اما  این وعده ها تا کنون جامه عمل نپوشیده و عملی نشده است.

این گزارش حاکی است پروژه صفه A  در شهر جدید پردیس هم اکنون نیازمند تکمیل فضای راه پله، ها و آسانسور، تکمیل گچ کاری بسیاری از بخش های نیمه تمام ساختمان، نصب در، پنجره و شیشه، درب های ساختمان و پارکینگ و مشاعات است، اما پیمانکار عنوان می کند به دلیل عدم تامین مالی از سوی شرکت عمران قادر به تکمیل پروژه نیست.

لازم به ذکر است، اغلب متقاضیان مسکن مهر صفه A نه تنها آورده خود را به طور کامل پرداخت کرده اند که اغلب بهای خرید عرصه را نیز پرداخته اند و علی رغم وضعیت نیمه تمام پروژه ناگزیر به دریافت دفترچه اقساط شده و در حال پرداخت اقساط خود هستند.

گفتنی است، روند صعودی اجاره بها طی یک سال اخیر سبب فشار مضاعف بر متقاضیان اجاره نشین پروژه بوده و تلاش ها و پیگیری های انجام شده هر روز بیش از گذشته ناامید کننده و یاس آور است.

*پیمانکاری که بنز سوار می‌شود اما تکمیل‌ خانه‌های مردم را معطل نگه داشته است

مشکلات مردم در فاز ۸ پردیس تنها به پروژه مذکور ختم نشده و در سایر پروژه‌ها نیز دیده می‌شود. در همین راستا یکی از افرادی که در سال ۹۱ برای مسکن مهر پردیس (فاز ۸) درخواست کرده بود درباره پروژه آساپارینا گفت: پیمانکار همواره در نهایی کردن اقدامات و ساخت و ساز کوتاهی کرده و پاسخی به خانواده‌هایی که حتی هم اکنون در حال پرداخت اقساط وام مسکن خود هستند، نمی‌دهد.

مالکان واحدهای پروژه آساپارینا که به نسبت سایر شرکت‌های فعال در فاز هشت پردیس واحدهای زیادی را در اختیار ندارد (۲۰۰ واحد) درتماس با خبرگزاری فارس می‌گویند در تکمل واحدها کوتاهی شده و حتی مدیران شرکت عمران پردیس هم از بی توجهی پیمانکار به ستوه آمده و شنیده شده شکایت شفاهی این پیمانکار به وزیر راه و شهرسازی هم منتقل شده است.

یکی از این متقاضیان به خبرنگار فارس گفت: وقتی پیمانکاری عملا در یک و نیم سال اخیر زحمت جمع و جور کردن ماسه‌های مقابل بلوک‌ها را نمی‌دهد و خانواده‌ها را در شرایط گرانی اجاره بها معطل نگه می‌دارد مشخص است که نه ترس و واهمه‌ای از شرکت عمران پردیس دارد و نه از وزارت راه و شهرسازی. در حالی که اگر ابزار قانونی لازم در اختیار بخش‌های مختلف عمران وجود داشت این اهرم مورد استفاده قرار گرفته و حق و حقوق قشر ضعیف جامعه که همچنان نهایت امیال و آرزوهای آنها داشتن سرپناه است را دست یافتنی می‌دیدند.

با بررسی‌های متعدد متوجه شدیم که وقتی اعتبارات لازم از سوی شرکت عمران به شرکت آساپارینا برای ادامه کارها تزریق شده است متاسفانه مدیران این شرکت این بودجه را در پروژه هزینه نکرده اند. در حالی که خانواده‌های شاکی از این شرکت به صورت روزانه و هفتگی به شرکت عمران پردیس مراجعه می‌کنند. همچنین وقتی با معدود کارگران فعال در این پروژه به گفت‌وگو می‌نشینیم که شاید به اندازه انگشتان دو دست هم نباشند می‌گویند مشکل اساسی عدم تزریق منابع و اعتبارات و عدم رسیدگی به وضعیت رها شده پروژه‌های مختلف از سوی شرکت عمران است.

با این وجود، در شرایطی که کمتر از ۵ ماه به پایان عمر دولت دوازدهم باقی است، که وعده های اتمام پروژه های مسکن مهر از سالی به سال بعد کوچ کرده و با این روند باید در انتظار دولت آینده و اقدامات بعد بود و باید دید انتظار متقاضیان مسکن مهر در سومین دولت متعهد اجرای پروژه های نیمه تمام مسکن مهر به سرانجام می رسد یا خیر؟

این سوژه در سامانه «فارس من» با عنوان « درخواست تحویل فاز ۸ مسکن مهر پردیس» توسط مخاطبان خبرگزاری فارس به ثبت رسیده و با ثبت ۱۵۰ امضا در دستور پیگیری قرار گرفته است.

  انتهای پیام/