به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه، فاش کرد که مسکو به اسلام‌آباد پیشنهاد کرده با توجه به آنکه این کشور به صورت روزافزون با بحران کمبود گاز مواجه است، روسیه آماده است که به پاکستان LNG صادر کند. لاوروف هفته گذشته با […]

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، سرگئی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه، فاش کرد که مسکو به اسلام‌آباد پیشنهاد کرده با توجه به آنکه این کشور به صورت روزافزون با بحران کمبود گاز مواجه است، روسیه آماده است که به پاکستان LNG صادر کند.

لاوروف هفته گذشته با شاه محمود قریشی، همتای پاکستانی خود دیدار کرده و در باره تعمیق روابط بین دو کشور به ویژه در حوزه انرژی و تجارت گفتگو کرده است.

به گفته وزیر روسی، حجم مبادلات تجاری بین روسیه و پاکستان طی سال  گذشته به ۷۹۰ میلیون دلار افزایش یافته که بخش قابل توجهی از این مبادلات تجاری مربوط به صادرات گندم روسیه به پاکستان بوده است.

لاوروف طی کنفرانس مشترک خبری با همتای پاکستانی خود گفت:‌ ما تمایل داریم تا روند افزایش مبادلات تجاری با پاکستان را پایدار کنیم و در همین مسیر ما باید به روابط تجاری خود تنوع ببخشیم. 

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: در این مسیر ساخت خط لوله انتقال گاز پاکستان استریم، نقش ویژه‌ای را ایفا خواهد کرد.

لاوروف افزود: تمایل دوجانبه‌ای برای صادرات LNG روسیه توسط شرکت‌های گازپروم، نوواتک و روسنفت به پاکستان وجود دارد و در این زمینه پیشنهاداتی نیز مطرح شده است. ما منتظر پاسخ شرکای پاکستانی خود در این زمینه هستیم. 

در حال حاضر ساخت خط لوله انتقال گاز ۱۱۰۰ کیلومتری شمال به جنوب پاکستان موسوم به پاکستان استریم بزرگ‌ترین پروژه‌ای است که دو کشور به صورت مشترک در دست ساخت دارند. 

روس‌ها به دنبال آن هستند که ظرفیت تولید LNG خود را تا سال ۲۰۳۵ سه برابر کنند و صادرات خود را هم افزایش دهند. در این مسیر پاکستان یکی از بازارهایی خواهد بود که روس‌ها به دنبال تصاحب آن هستند. پاکستان به خاطر تهدید تحریم آمریکا تقریبا واردات گاز از ایران را کنار گذاشته و هم اکنون بخش قابل توجهی از نیاز خود را از سوی قطر تامین می‌کند.

این همسایه شرقی هم اکنون با کمبود روزانه ۱٫۵ میلیارد فوت مکعب گاز مواجه است و انتظار می‌رود این رقم تا سال ۲۰۲۵ به دو برابر و تا سال ۲۰۳۰ به سه برابر افزایش یابد.

انتهای پیام/ب