در این روستا به‌ندرت شخص بیکاری پیدا  می‌شود/ مغازه‌ای که به تعداد اهالی کلید دارد
در این روستا به‌ندرت شخص بیکاری پیدا  می‌شود/ مغازه‌ای که به تعداد اهالی کلید دارد

شاید باورش برای‌تان سخت باشد که در یکی از روستاهای شهرستان ملکان در آذربایجان‌شرقی، مغازه‌ای وجود دارد که اکثر اهالی روستا، کلیدش را دارند.

مغازه‌ای که دیگر نیاز نیست حتما صاحب مغازه آنجا باشد، همه اهالی روستا با کلیدی که صاحب مغازه در اختیارشان قرار داده به راحتی مایحتاج خود را بر می‌دارند و در آخر سر پولش را در صندوق می‌اندازند؛ حتی اگر پولی هم لازم داشته باشند از صندوق بر می‌دارند و در دفتر یادداشت ثبت می‌کنند.

«سوپر مارکت لطفی» در روستای «قوزلو»، را می‌گویم؛ مغازه‌ای که در حقیقت به گنجینه صفا، صمیمیت و اعتماد، مهربانی، همدلی، صداقت، رفاقت که سنگ بنای آن روابط اهالی روستا و صاحب مغازه شده است.

روستای «قوزلو» در ۳۰ کیلومتری شهرستان ملکان در آذربایجان‌شرقی قرار دارد و حدود ۱۳۹ خانوار و ۴۸۲ نفر ساکن این روستا هستند. مردان و زنان این روستا زندگی ساده و بی‌دغدغه‌ای دارند و به کشاورزی مشغول هستند، نگاهشان به رزق و روزی حلالی است که در نتیجه تلاش‌هایشان هدیه می‌گیرند. این روستا حتی به «روستای راستان»  نیز معروف شده است.

عاصف رحیم‌زاده، دهیار این روستا به خبرنگار فارس می‌گوید: اکثر اهالی روستا به کشاورزی و باغداری مشغول‌اند و به‌ندرت شخص بیکاری در روستا پیدا  می‌شود.

البته آقای رحیم‌زاده ابتدا از مشکلات موجود در روستایشان گلایه می‌کند. او می‌گوید: آنتن‌دهی تلفن‌‌های همراه در روستا بسیار ضعیف است؛ قطعی آب نیز مشکلات اهالی را دو چندان کرده است.

آنطور که خودش می‌گوید، روزی حدودا ۲ الی ۳ ساعت آب شرب این روستا وصل است!

پس از چند دقیقه مکالمه با دهیار روستای قوزلو، گوشی قطع می‌شود، دوباره تماس می‌گیرم: در حال حاضر برقراری تماس با مشترک مورد نظر امکان‌پذیر نمی‌باشد.

مجددا تماس می‌گیرم، این بار گوشی آقای رحیم‌زاده زنگ می خورد ولی همچنان صدا قطع و وصل می‌شود.

آقای رحیم‌زاده می‌گوید: خودم را به پشت‌بام رساندم تا گوشیم خط بدهد.

مغازه‌ای که به تعداد اهالی کلید دارد

او در خصوص مغازه روستایشان بیشتر توضیح می‌دهد: «حدود ۲۰ سالی می‌شود که مردم از سوپر مارکت آقای لطفی خرید می‌کنند و از چهار سال پیش با تصمیم او حدود ۹۰ کلید در اختیار روستائیان قرار گرفت تا اهالی روستا نیازمندی‌هایشان را بدون حضور او تهیه کنند.

رحیم‌زاده سنگ بنای فعالیت این مغازه را اعتماد و صداقت اهالی روستا می‌داند و می‌گوید: سوپر مارکت لطفی توسط خود مردم روستا می‌چرخد و تاکنون هیچ موردی از سوءاستفاده اهالی مشاهده نشده است.

به گفته دهیار روستای قوزلو، افراد زیادی از اکثر نقاط ایران برای دیدن این سوپرمارکت به این روستا آمده‌اند تا از نزدیک واقعیت ماجرا را جویا شوند.

در روزهایی که «خبر ِ بد» به «خبر ِ خوب» تبدیل شده و مخاطبان بیشتر دنبال حواشی و اخبار ناگوار هستند، شاید شنیدن حرف‌های افرادی چون صاحب این مغازه، روح انسان را جلا دهد.

این سوپرمارکت بدون فروشنده اداره می‌شود

حاج علی لطفی، صاحب این مغازه که ۷۰ سال سن دارد، نزدیک ۲۵ سالی می‌شود این سوپرمارکت را در روستای قوزلو راه انداخته است.

او به خبرنگار فارس می‌گوید: چون اکثرا برای کشاورزی به خارج از روستا می‌روم، مغازه باز است و تعدادی کلید در اختیار اهالی قرار داده‌ام تا مواقعی که من نیستم خودشان مایحتاجشان را تهیه کنند.

حاج علی ادامه می‌دهد: مشتریان خودشان پس از تهیه اقلامشان یا پول را در صندوق می‌گذارند و یا در دفترچه یادداشت می‌کنند و در مواقعی هم به خودم می‌گویند.

البته نمونه‌ای از فروشگاه‌های بدون فروشنده در کشورهایی چون سوئیس، سوئد، نروژ و آمریکا وجود دارد، اما مغازه حاج علی با آنها یک تفاوت فاحش دارد؛ در مغازه حاج علی نه خبری از دوربین‌های مدار بسته است و نه حسگرهای الکترونیک!

او در این باره می‌گوید: «مغازه من دوربین مداربسته ندارد، من به اهالی روستایمان اعتماد دارم و تا به امروز هیج موردی از سوءاستفاده از طرف آنها ندیده‌ام.

حرف‌های حاج علی به اینجا که می‌رسد به طور ضمنی به آیه ۱۴ سوره علق اشاره کرده و می‌گوید: «این دنیا مجهز به دوربین مداربسته است!»‌. «أَ لَمْ یَعْلَمْ بِأَنَّ اللَّهَ یَری».( آیا نمی‌دانید که خداوند می‌بیند!)

این اعتماد، نتیجه صفا و صمیت اهالی روستاست. حاج علی این را می‌گوید و به هم‌صنفان خود نیز توصیه می‌کند: به مردم اعتماد کنید، تا مردم نیز به شما اعتماد کنند.

امروز تکنولوژی ما را از دنیای پر از صفا و صمیمیت دیروز جدا کرده است. اعتماد که نباشد، فاصله‌ها زیاد خواهد شد و چه خوب است که با رواج مغازه‌هایی چون «سوپر مارکت لطفی» در جوامع شهری این فاصله‌ها را کم کنیم.

  • نویسنده : پویا خوش پیمان
  • منبع خبر : فارس